O Crossie


O Crossie..

Cross Świętojański w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim to cykliczna impreza biegowa organizowana w najdłuższy dzień w roku. Przeznaczona jest dla miłośników biegania w każdym przedziale wiekowym i otwarta zarówna dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Bieg główny – Duży Cross – liczy 12,5 km, ma charakter przełajowy i biegnie malowniczymi terenami Pogórza. Trasa biegu jest bardzo urozmaicona i przebiega groblami stawów, ścieżkami polnymi i leśnymi oraz drogami asfaltowymi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate, a na trasie biegu znajdują się 4 podbiegi.

Dla młodzieży przeznaczone są Mały Cross (chłopcy) liczący 3,7 km i Mini Cross (dziewczyny) liczący 1,7 km., które także posiadają przełajowy charakter, jednak
w odróżnieniu od Dużego Crossu usytuowane są głównie na płaskim terenie.

Biegi dzieci gromadzą uczniów szkół podstawowych, jak i jeszcze młodszych adeptów biegania, którzy w tym sporcie stawiają pierwsze kroki. Tłumnie zgromadzone na starcie dzieci są równie pięknym widokiem i ważnym w popularyzacji biegania, jak sam bieg główny.

Od kilku lat biegowy charakter imprezy wzbogacony został także o coraz popularniejszą formę rekreacji, jaką jest Nordic Walking. Trasa marszu pokrywa się z tą z Dużego Crossu, za wyjątkiem trudnych technicznie fragmentów na stawach i w lesie.

Cross Świętojański ma bogatą tradycję ponad 30 edycji! W tym czasie do Pogórza przyjeżdżali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Startowali zawodnicy LKS-u Pogórze, wielu klubów z Polski oraz biegacze z zagranicy. W roku 1998 bieg wyróżniony został przez Polski Komitet Olimpijski i zyskał miano imprezy ogólnopolskiej w ramach Olimpijskiego Dnia Biegacza. Z tej okazji do Pogórza przybyli najlepsi olimpijczycy, zdobywcy złotych medali: Irena Szewińska, Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Marian Kasprzyk czy Zbigniew Pietrzykowski. Od kilkunastu lat zawody noszą nazwę Jana Marka, twórcy idei Crossu Świętojańskiego w Pogórzu, jego głównego organizatora oraz wielkiego propagatora biegania i animatora młodzieży.

Cross Świętojański to impreza, która łączy w sobie popularyzację biegania z kultywowaniem lokalnych tradycji Śląska Cieszyńskiego związanych z najkrótszą nocą w roku. Dlatego na trasie biegu palone są ogniska świętojańskie, a licznie zgromadzeni kibice wspierają zawodników dopingiem i dzwoneczkami. Cross w Pogórzu to miejsce spotkań biegaczy, którzy przy bogatym bufecie i w dobrej atmosferze mogą porozmawiać, powspominać minione czasy i odprężyć się na półmetku sezonu. Zaś dla mieszkańców i lokalnej społeczności to miejsce integracji, dopingowania sportowców i zabawy podczas festynu świętojańskiego. Corocznie organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje, jednak na stałe już w tradycję biegu wpisała się osiemnastowieczna armata Czesława Kanafka, której wystrzał daje sygnał do startu Dużego Crossu.

Długoletnia tradycja, sportowa rywalizacja i wspaniała atmosfera to recepta na udany bieg,
na który zapraszamy do Pogórza.

Do zobaczenia na starcie!!